Zimný a letný režim – mýtus alebo fakt?
Zimný a letný režim
Mýtus alebo fakt.
Internetom v poslednej dobe prebehla informácia o tzv. zimnom a letnom režime na oknách. Ľudia sa preto aj nás často pýtajú na túto skutočnosť.
Na okná pôsobí počas ich životnosti množstvo faktorov, ako je teplo, zima, prach, atď. Tým pádom okrem iných súčastí je exponované hlavne okenné tesnenie, ktoré sa časom stáva tvrdším a pri zavretom okne aj viac stlačenejším. Tým je možné, že cez okná „fučí“ alebo je v byte zvýšená hlučnosť. Výrobcovia kovaní prispôsobili svoje kovania tak, aby bolo možné nastaviť prítlačnú silu na tesnenie. To znamená, že pokiaľ tesnenie svojím vekom stratilo svoju hrúbku, je možné kovaním nastaviť väčšie pritlačenie krídla k rámu.
Zimným a letným režimom je myslené toto nastavenie kovania a prítlaku, autor článku to myslel tak, aby sa cez leto nastavil prítlak menší a na zimu zase väčší, aby tesnenie nebolo tak exponované. Lenže má to aj druhú stránku mince. Pri nových oknách je nastavený od výroby prítlak neutrálne, ako ho predpisuje výrobca profilov, a aby ho bolo možné nastaviť do väčšieho aj menšieho prítlaku. Pokiaľ by sme nové tesnenie nastavili na maximálny prítlak v zime, tak jeho životnosť znížime, lebo ho zbytočne veľmi stláčame. Naopak staršie tesnenie sa nám už pri maximálnom znížení prítlaku nevráti do pôvodného stavu, čo má za následok netesnosť okna. V lete táto netesnosť až tak nevadí, nakoľko je teplo, ale zvýši sa nám hluk v domácnosti.
Väčší prítlak v zime je nutné nastaviť pri starších okná, kde je vysoká pravdepodobnosť tvarových zmien na tesnení. Pri nových oknách je možné v lete ho uvolniť, nakoľko je ešte tesnenie pružné a tesní aj pri menšom prítlaku. Na zimu ho pritiahnuť, ale len podľa potreby, aby sme ho zbytočne nevyhnutne nezaťažovali, nakoľko je v zime okno pár mesiacov stále zatvorené, a efekt by sa nezvýšil.
Takže mýtus alebo fakt?
Vždy záleží na veku a stave vášho tesnenia, a vašich okien. Na nových v lete ubrať, ale v zime zbytočne nestláčať. A na starších v zime prítlak zväčšiť, a v lete zase mierne povoliť, ale nie do maxima.
Preto odporúčame, tak ako aj výrobcovia okien a tesnení, minimálne dvakrát do roka tesnenie poutierať od prachu a natrieť ho silikónovým olejom, alebo jelením lojom. Tak aby ostalo stále čo najpružnejšie. Túto „mastnostu“ by malo byť na tesnení stále cítiť.